استاد علی قمیان

خلاصه سرگذشت

استاد انگشترسازی علی قمیان

آدرس: قم، پاساژ الغدیر، بلوک E، پلاک 38

آقای علی قمیان، متولد 1351 در شهر قم است. او و برادرانش این حرفه از پدر آموخته‌اند. در حقیقت حرفه‌ی آن‌ها حرفه‌ی پدری است و آن‌ها از دوران کودکی و کلاس اول مدرسه با زیورآلات نقره آشنایی داشتند. آقای قمیان از همان دوران به نقره علاقمند شد و روزهای زیادی را به همراه پدر به خیابان آستانه، پاساژ احسانی سابق می‌رفت و آموزش می‌دید. بسیاری از استادکارها هنگام ورود به عرصه‌ی ساخت و تعمیر نقره مشکلات زیادی را برای یادگیری متحمل شدند اما آقای قمیان به نعمت حضور پدر بی‌نیاز از تحمل چنین رنجی بودند. وقتی از ایشان پرسیدیم که رمز موفقیت تان چیست در یک کلام پاسخ دادند: «پدرم». امروزه بسیاری از تعمیرات نقره که کار هر سازنده‌ای نیست در کارگاه ایشان به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود. بنا به گفته‌ی ایشان خریدار انگشتر نقره در داخل خود قم کم است و بیشتر کسانی که به او مراجعه می‌کنند از زائرین هستند «جنسیت مشتریان ما نیز اغلب مرد است. مدل‌های زنانه ما خاص است به همین دلیل مردان استقبال بیشتری نشان می‌دهند تا زنان. کار ما را به مدل‌های مردانه‌اش می‌شناسند».

سخنان برگزیده:

  • اگر در کار نقره وارد شوید تقریباً درآمد کافی خواهید داشت. در عرض شش ماه می‌توانید آموزش کامل ببینید. این هنر شماست که کیفیت کار شما را نشان خواهد داد.
  • شیرین‌ترین خاطرات من متعلق به زمان‌هایی است که مشتری با رضایت محصولش را تحویل می‌گیرد و تلخ‌ترین خاطره زمانی است که کار خراب می‌شود و یا نگین مردم زیر دست ما بشکند.
  • باید کوشید انبان مشکلات سازندگان حرفه‌‌ی انگشترسازی را سبک کرد تا زیورآلات سنتی که سوغات قم هستند پیشرفت نمایند.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.