زندگینامه استاد محمدباقر پورمتقی‌

خلاصه سرگذشت

محمد باقر پورمتقی متولد 1363، ازجمله افرادی است که در سنین جوانی به درجه استادی در هنر انگشترسازی نائل می‌شود. علاوه بر انگشترسازی در زمینه ورزش حرفه‌ای نیز مشغول بوده و در سطح بین‌المللی و مربیگری رشته‌های رزمی در زمینه دفاع شخصی و کیک بوکسینگ فعالیت دارد. در عرصه ورزشی، نزدیک به دویست ورزشکار رزمی، زیر نظر او برای راهیابی به مسابقات قهرمانی تمرین نموده‌اند. وی در سن 20 سالگی به عنوان کارآموز وارد بازار شد و به قول معروف در کارگاه و مغازه‌ی یکی از اساتید، شاگردی کرد تا شیوه استادکاران قدیم را بیاموزد. در سن 22 سالگی تصمیم می گیرد که اولین کسب و کار خود را با برند طه تأسیس نماید.

برای او این فن گونه‌ای از هنر دست است که هر استادکاری در آن سبک و امضای خود را دارد نه یک صنعت بی‌روح. آن‌ها در کارهایشان از انواع فلزات گران‌بها، گونه‌های متنوع سنگ‌های زینتی و سبک‌های مختلف انگشترسازی استفاده می‌کنند. با این تنوع در طرح و جنس هیچ مشتری از کارگاه طه ناامید برنمی‌گردد. صاحب برند طه، با مشتریان سادات، تخفیف ویژه‌ای قائل می‌شود. نکته‌ای که در کارت فروشگاهی انگشترسازی نیز نوشته شده است. وی می‌گوید: فقدان سازمانی مشخص که در ذیل آن فعالیت‌های حمایتی از این صنف بانظم و قدرت بیشتری پیگیری شود می‌تواند مشکلاتی را در مسیر توسعه ایجاد کند. فعالیت‌های خودجوش توانسته‌اند مسیرِ تحولات موردنیاز را نشان دهند اما نیاز است تا با هماهنگی و اراده‌ای بیشتر این راه را ادامه داد.

استاد انگشتر ساز محمدباقر پورمتقی‌

آدرس: طبقه فوقانی پاساژ موسی ابن الجعفر

سخنان برگزیده:

  • انگشترسازی، هنر دست است که هر استادکاری در آن سبک و امضای خود را دارد نه یک صنعت بی‌روح.
  • بازاریان می‌بایست از ورود پول شبه ناک به اموالشان جلوگیری کنند و اصل مشتری مداری را رعایت نمایند.
  • می‌توان باهمت بالا، هنر صنعت انگشترسازی قم را در کشور زبانزد نمود.

امام علی علیه‌السلام:

قَلِيلٌ تَدُومُ عَلَيْهِ أَرْجَى مِنْ كَثِيرٍ مَمْلُولٍ مِنْه

کار (خیر) اندک که بر آن مداومت ورزی، از کار بسیار که از آن خسته شوی، امیدوار کننده تر است.

نهج البلاغة (للصبحي صالح) ص 525، ح 278

انگشتر سازی محمدباقر پور متقی

سرگذشت

در هر فن و حرفه‌ای کسانی وجود دارند که در سنین جوانی به مرحله استادی می‌رسند و الگویی می‌شوند برای دیگران. آقای باقر پورمتقی مالک برند نقره آل طه، یکی از این افراد است. وی متولد سال ۱۳۶۳ در شهر قم است. پدری مدرس و مادری فرهنگی داشته که مشوق ورود او به عرصه‌ی هنر انگشترسازی بوده‌اند‌، یعنی همان هنری که از دوران جوانی به آن پرداخته است و به آن عشق می‌ورزد و مانند تمامی اهالی این هنر با عشق خاصی از آن سخن می‌گوید؛ این زمینۀ فرهنگی راه او را به کار هنری باز کرد اما نقره‌سازی تنها زمینه‌ای نیست که او به صورت حرفه‌ای در آن فعالیت می‌کند. از دوران جوانی ورزش حرفه‌ای در سطح بین‌المللی و مربیگری رشته‌های رزمی در زمینه‌ی دفاع شخصی و کیک بوکسینگ ازجمله علائق اصلی این استادکار قمی است. در حقیقت آقای پورمتقی علاوه بر اداره‌ی کسب‌وکارِ برند شناخته‌شده‌ی آل طه و پرورش نسل جدیدی از انگشترسازان، در باشگاه‌های ورزشی نیز نزدیک به دویست ورزشکار رزمی زیر نظر او برای راهیابی به مسابقات قهرمانی تمرین می‌کنند. این ورزش به او کمک کرد تا سرسختی ورزشکاران برای دستیابی به اهداف خود را چاشنی پیشرفت در حرفۀ نقره‌سازی خود کند.

از شاگردی به استادکاری

در سال ۱۳۸۳ آقای پورمتقی به عنوان کارآموز وارد بازار شد و به قول معروف در کارگاه و مغازه یکی از استادکاران شاگردی کرد تا شیوه‌ی استادان قدیم را بیاموزد. در دوران شاگردی بسیاری چیزها آموخت که به تجربیاتی مفید برای گام‌های بعدی او بدل شدند. وی پس از دو سال تصمیم می‌گیرد تا تجربیات خود را به صورت مستقل در بازار نقره به کار بندد و همین اندیشه به تأسیس کسب‌وکاری انجامید که امروز پس از گذر سال‌ها انگشتر سازی آل طه نام دارد و در بازار انگشترسازی قم نامی شناخته شده است.

صیغل دادن انگشتر محمد باقر پور متقی

پندی از کسبه قدیم

آقا محمدباقر در مورد پندی که از کسبۀ قدیم آموخته است به ما می‌گوید: «مشهور است که بازاریان قدیم قم دروس مکاسب را در حوزه می‌خواندند تا از ورود پول شُبهه‌ناک به اموالشان جلوگیری کنند. این سنت پسندیده‌ای است که نشان می‌دهد اصل مشتری مداری از سال‌های گذشته در بازار قم دارای اهمیت بوده است و بازاریان جدیدتر نیز باید همین راه را ادامه دهند و باعرضه‌ی محصولات باکیفیت علاوه بر اعتبار بخشیدن به نام قم، بازار نقره‌سازی که در جوار حرم کریمه اهل‌بیت را از هرگونه تحصیل مال حرام پاک کنند».

از استادکاری به پرورش شاگرد

مسیر کارآموزی مسیری یک‌طرفه نیست و هر شاگرد بااستعدادی روزی باید این مهارت را به دیگران بیاموزد. این نکته‌ای است که آقای پورمتقی به‌خوبی از آن اطلاع دارد؛ بنابراین در تمام دوران کار حرفه‌ای خود سعی کرده است شاگردان متعددی را در کارگاه خود آموزش دهد تا هرکدام بتوانند در آینده این هنر را در استان قم گسترش دهند و به جایگاه حقیقی آن در سطح کشور و منطقه برسانند. تاکنون کارگاه نقره‌سازی آل طه، یازده کارآموز را آموزش داده است که بعضی از آن‌ها از شهرهای دیگر به قم آمده بودند و بعد از آموزش به شهر خود بازگشتند و بقیه این افراد در قم یا خود مغازه‌ای تأسیس کرده‌اند و یا در همین واحد تولیدی کارهایی با برند تختی طه، علی طه و… تولید می‌کنند.

استاد انگشتر سازی محمد باقر پور متقی

نقره‌سازی به عنوان هنر

پورمتقی همیشه در صحبت‌های خود به هنر نقره‌سازی اشاره می‌کند نه صنعت نقره‌سازی. برای او این فن گونه‌ای از هنر دست است که هر استادکاری در آن سبک و امضای خود را دارد نه یک صنعت بی‌روح. به همین دلیل در نظر ایشان استادکاران صاحب سبک اثر متفاوتی را نسبت به یکدیگر می‌آفرینند. ساخت انگشتر مانند خط تولید ماشین نیست که در آن هزاران ماشین یکسان تولید شود بلکه «هر انگشتر داستان خود را دارد و از هنر خاص سازنده‌ی خود خبر می‌دهد».

سادات، مشتریان همیشگی

ازجمله ویژگی‌های این مجموعه احترام خاصی است که آقای پورمتقی‌ به سادات و منتسبین به اهل‌بیت می‌گذارد و آن‌ها را مشتریان ویژه‌ی خود می‌داند. طی سال‌های گذشته محصولات خود را با تخفیف ویژه به مشتریان سادات عرضه کرده است، نکته‌ای که باافتخار در کارت ویزیت انگشترسازی آل طه نیز نوشته شده است.

مغازه انگشتر سازی آل طه محمد باقر پور متقی

کارآفرین نمونه، مسیر روشنِ آینده

کیفیت محصولات تولیدی و موفقیت در برندسازی ازجمله عواملی است که موجب شده است آقای پورمتقی علاوه بر حضور در جشنواره‌های مختلف با عنوان داور، خود نیز دو سال به عنوان کارآفرین نمونه استان انتخاب شود و مسئولان استانی از کار ایشان تقدیر ویژه‌ای به عمل آورند؛ اما این استادکارِ با روحیه‌ی قمی در کنار پیشرفت واحد تولیدی خود بسیار دغدغه‌ی توسعه‌ی این هنر را در سطح استان دارد تا این فن شریف علاقه‌مندان بیشتری را به خود جلب کند. او در کنار دیگر دلسوزان این هنر در تعامل و نامه‌نگاری با سازمان‌های مختلفی چون میراث فرهنگی و صنایع دستی، بسیج سازندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صداوسیما به زمینه‌سازی برای ترویج این هنر پرداخته است و امید دارد به زودی آموزشگاهی در بازار راه‌اندازی شود که جوانان علاقه‌مند بیایند و از پایه آموزش انگشترسازی ببینند و پروانه بهره‌برداری از صنایع دستی را دریافت کنند و وارد بازار کار شوند.

توصیه‌ای به جوانان قمی

استاد باقر پورمتقی با شور زیادی به جوانان توصیه می‌کند وارد این حرفه شوند زیرا در شهر قم شرایط ویژه‌ای برای گسترش آن وجود دارد. از یک‌سو به برکت بی‌بی حضرت معصومه (س) قم شهری مذهبی است و در آن اقبال زیادی به زیورآلات نقره وجود دارد و از سوی دیگر استادکاران به نامی در این شهر حضور دارند که اکنون می‌توان به سادگی از محضر آن‌ها استفاده کرد. هزینه‌ای که امروز جوان قمی برای تحصیل دانش نقره‌سازی باید بکند بسیار کمتر از درآمدی است که فردا می‌تواند داشته باشد. این فن حتی در بازاری بی ثبات می‌تواند خرج زندگی افراد را تأمین کند. این فرصت طلایی است که باید از آن استفاده کرد. علاوه بر این هنر نقره‌کاری است که به کارهای دیگر ضربه نمی‌زند و افراد می‌توانند حتی در خانه خودشان در کنار کار اصلی از آن کسب درآمد کنند. هنر نقره، فنی است که هیچگاه از یادگیری آن پشیمان نمی‌شوید.

در پایان یادی از احسان عاملیان

مالک برند آل طه یادی از هم‌قطار درگذشته‌ی خود احسان عاملیان می‌کند که از اعضای صنف نقره‌کاران بود و افتخار خادمی آقا امام حسین (ع) را در زندگی خود داشت و اکنون روحش قرین رحمت است.