استاد حکاکی محمد قاسمی

خلاصه سرگذشت

استاد حکاکی محمد قاسمی زادیان

آدرس: قم، پاساژ برلیان، حکاکی قاسمی

آقای محمد قاسمی‌زادیان از هنرمندان حکاکی است که عمر شریف در راه پیشرفت حکاکی قم نهاده است و از هنرمندان به نام این حوزه محسوب می‌شود و در سال 1397 از سمت استانداری به عنوان هنرمند برتر استان شناخته شد. او ابتدا خوش‌نویس بود و با سبک‌های مختلف خوش‌نویسی آشنایی داشت؛ اندوخته‌ای که بعدها در حکاکی بسیار به او کمک کرد. فعالیت‌های اولیه‌ی ایشان در سن هجده سالگی در زمینه‌ی پارچه‌نویسی و تابلونویسی بود؛ بعد در شهرداری کارهای گرافیکی تابلوهای شهری را انجام می‌داد؛ اما مسیر زندگی، او را به سمت حکاکی کشاند و از سال 82 در همان دوران سربازی از اوقات فراغت برای تمرین حکاکی استفاده کرد. در سال 1386 خوشنویس سابق به حکاکی شناخته شده تبدیل شد. وی می‌گوید: «اگر هنرمندی نتواند با بیرون از استان ارتباط بگیرد در کار خود دچار مشکل می‌شود. باید بازار فروش بیرون از استان را به دست بیاوریم، آن هم نه به صورت محدود. فروش گسترده نیاز است. نه تنها بازار قم بلکه بازار کل ایران هم ظرفیت محدودی دارد. نباید از ظرفیت صادرات غفلت کنیم».

سخنان برگزیده:

  • کیفیت حکاکی و نوع آن بهترین امضای کار است.
  • هر سنگ حکاکی شده بی‌آنکه امضایی بر خود داشته باشد از دقت‌ حکاک خود خبر می‌دهد و عواطف او را به ما می‌شناساند.
  • مایه‌ی اصلی کارهای ما، نقوشی مذهبی است. هرکسی که وارد این حرفه می‌شود، همه‌ی ما، در درجه‌ی اول این نکته‌ی معنوی را در نظر داشته باشیم.
  • هر هنری در پیوند با عشق است که معنا می‌یابد و رشد می‌کند. عشق مانند چوب قیّمی است که در کنار گیاه هنر می‌ماند تا گیاه رشد کند و به بار بنشیند. حکاکی نیز چون هر هنر دیگری نیازمند این قیّم است.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.