استاد محمدرضا گرامی

خلاصه سرگذشت

استاد انگشترساز محمدرضا گرامی

آدرس: قم، خیابان ارم، پاساژ برلیان، طبقه زیرزمین، پلاک 9، انگشترسازی گرامی

استاد محمدرضا گرامی متولد سال 1360 در شهر قم است و پیش از ورود به عرصه‌ی نقره‌سازی 9 سال در زمینه‌ی طلاسازی فعالیت می‌کرد. پیشینه‌ی خانوادگی خویشاوندان مادر وی طلاسازی و فروشندگی طلا بود. خود او نیز به همین دلیل 9 سال در همان حرفه فعالیت کرده و تجارب بسیار مناسبی را برای ورود به عرصه‌ی نقره کسب می‌نماید. طلا اساساً ابزارآلات دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تری دارد. به همین دلیل زمانی که از طلاسازی وارد نقره‌سازی شد ازنظر مهارت مشکلی نداشت و حتی می‌توانست ظریف‌تر از چیزی که لازم بود کار کند. فقط با سبک کاری نقره و انگشتر نقره آشنایی نداشت؛ به خاطر همین ابتدا آموزش جزیی دید و سپس مشغول به کار شد. او می‌گوید: «استادکاران باظرافتی که در کارشان دارند محصول هنری تولید می‌کنند و این ارزش محصولشان را بالا می‌برد و بازارشان را پایدار می‌سازد. خود من باسابقه‌ای که از طلاسازی داشتم توانستم کارهای ظریف‌تری تولید کنم. به طور مثال رکابی که من با قیمت یک میلیون تومان می‌سازم افراد دیگری با چهارصدهزارتومان می‌سازند ولی محصول من مشتری دارد و برای آن‌ها ندارد. این به خاطر ظرافت و هنری است که در آن به کار رفته است».

سخنان برگزیده:

  • عشق به هر کاری راهنمای آدمی برای ادامه‌ای مسیر است. اگر عشق نباشد آدم کورمال کورمال و غرق استرس راه می‌رود ولی عشق راه را روشن می‌کند و به آدمی قوت قلب می‌دهد
  • کار هنری شناخته می‌شود و فروش بالاتری نسبت به کارهای دیگر پیدا می‌کند
  • اجازه نمی‌دهم مشتری هر سنگی را روی رکابی که می‌سازم بگذارد. کار ما برند است و اگر کار ما با سنگ نامرغوب دیده شود نام برند را خراب می‌کند.
  • وقتی شما شاگردی می‌گیرید برای شما تعهد ایجاد می‌شود. استاد نسبت به شاگردش متعهد است. بعضی‌ها یک و ماه و نیم آموزش می‌دهند و شاگرد را رها می‌کنند؛ اما من معتقدم باید شاگرد را از صفر تا صد رساند.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.