استاد رسول مخلوقه

خلاصه سرگذشت

استاد انگشترساز رسول مخلوقه

آدرس: قم، خیابان هفت تیر، کوچه 21، پلاک 14

رسول مخلوقه متولد 10 تیرماه سال 1363 در شهر قم هستند؛ اما با وجود جوانی سابقه بسیاری در زمینه تعمیرات و ساخت انگشتر و همچنین آموزش سازندگی آن دارد. پدر وی در کار خرید و فروش انگشتر بود و رسول نیز از دوران کودکی در خانه با انگشتر سروکار داشت و به کلکسیون جمع کردن علاقه داشت. حتی در سن 9 سالگی یک کلکسیون تمبر هم برای خودم داشت. همین علائق باعث شد که در سال 1379 وارد این حرفه شود. از سال 1388 به صورت حرفه‌ای وارد ساخت انگشتر شد. استاد مخلوقه اکنون یکی از آزمونگران سازمان فنی‌وحرفه‌ای در رشته انگشترسازی هستند و چندین دوره نیز از سمت آموزش‌وپرورش به عنوان داور استانی المپیادهای مختلف معرفی شده است. ایشان با فعالیت‌های همه جانبه خود نقش مهمی در توسعه آموزش این رشته داشته‌اند. در راستای توسعه انگشترسازی قم، می‌گوید: «اگر بازارچه مشترکی داشته باشیم در شناخت شدن هنرمان بسیار مؤثر است. وقتی همه در سطح شهر پخش هستیم گردشگران سر درنمی‌آورند از کار ما. حتی سطح قیمت‌های ما را درک نمی‌کنند».

سخنان برگزیده:

  • از طریق آموزش، ضعف دانسته‌های خود را می‌آموزید و با آموزش، در کار خود مهارت پیدا می‌کنید.
  • تعداد کم اساتید، عدم همکاریشان با یکدیگر، تعداد کم تولیدات و بالا بودن قیمت‌ها باعث شده است کار ما صادر نشود.
  • اگر کار فردایت بهتر از کار امروزت است از نام خاصی استفاده نکن زیرا فردا پشیمان می‌شوی که چرا نامت را روی کار ضعیف‌تر گذاشته‌ای.
  • آموزش در این رشته فرآیندی زمان‌بر است و باید زمان زیادی صبر کنند تا به مرحله درآمدزایی برسند. صبوری لازمه این رشته است.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.