زندگینامه استاد روح الله ایوبی

هنرمند انگشتر ساز روح الله ایوبی

آدرس: قم، خیابان ارم، پاساژ ملت، طبقه پنجم، پلاک 521

خلاصه سرگذشت

روح‌الله ایوبی، سازنده به نام پاساژ الغدیر در حوزه زیورآلات سنتی و مالک برند هنر در سال 1359 در شهرستان قائنات از استان خراسان جنوبی به دنیا آمد. خود او این مهاجرت خانوادگی را برای ما اینگونه شرح می‌دهد: «آن زمان که ما قائنات بودیم بعضی از خویشاوندان ما ساکن قم بودند و مشغول ساخت زیورآلات سنتی. اواسط دهه‌ی هفتاد به پدر بنده پیشنهاد دادند به قم بیاید و به این حرفه وارد شود. ما هم آمدیم. پنج برادر هستیم و آن زمان سررشته‌ای از نقره‌سازی نداشتیم ولی با کمک‌هایی که به ما شد الان بعد از بیست‌ودو سال هر پنج برادر در شاخه‌های مختلف این حرفه مشغولیم». آقای ایوبی به شیوه‌ی استاد و شاگردی سنتی آموزش دیده است و هم این موضوع باعث شده است مانند تمام آموزش دیدگان این شیوه احترام خاصی برای استاد سابق خود قائل باشد.

سخنان برگزیده:

  • کارگاه مانند کلاس نیست که کسی بیاید یک‌زمان محدودی را بیاید کار کند و برود.
  • شیرین‌ترین خاطره برای استادکار زمانی است که شاگردش به موفقیت می‌رسد.
  • رمز موفقیت هر هنرمندی را پشتکار و استقامت می‌داند زیرا در هنر فرازوفرود بسیار است.
  • چیزی که باعث می‌شود امروز زیورآلات سنتی مشهد بالاتر از تهران قرار بگیرد تبلیغات است. تبلیغات می‌تواند دگرگونی بزرگی به وجود آورد.
  • این حرفه عبادت است. رابطه باخدا است. آنجا که کار خلق را راه می‌اندازید یک عبادت است و آنجا که از کار شما راضی می‌شوند یک عبادت دیگر. حس قداستی که در این هنر است عالی است.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.