بازدید اعضای خوشه انگشتر استان قم از بازار زیورآلات مشهد

یکی از اقداماتی که باعث افزایش سرمایه اجتماعی و تغییر دیدگاه در اعضای خوشه­های کسب و کار می‌شود، بازدید از واحدها و مراکز تولید پیشرو و موفق در رسته کاری آن­ها می­باشد. این امر علاوه بر آشنایی اعضای خوشه با آخرین فناوری­ها و اقدامات مثبت در حوزه کاری خود، روحیه خودباوری و اعتماد به نفس را در بین اعضا تقویت خواهد نمود. از این رو بازدید از خوشه­های مشابه یکی از برنامه­های عمل اصلی هر خوشه می­باشد.

بازار مشهد

به گزارش روابط عمومی دفترخوشه انگشتر استان قم ؛ در تور اعضای خوشه انگشتر استان قم که در مهرماه سال 98 برگزار شد، بازدید هایی از بازارهای زیورآلات مشهد توسط اعضا انجام شد. با توجه به حجم زیاد توریست‌ها و زائران شهر مشهد، تجارت در این شهر از گذشته رونق فراوانی داشته‌است. از جمله مراکز تجاری این شهر، می‌توان به بازار رضا اشاره کرد. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خرید زائرین و گردشگران به‌شمار می‌آید.

مجتمع بازار رضا در نزدیکی مجموعه اماکن رضوی، در ضلع شرقی خیابان امام رضا واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه‌های متعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران (اهالی مشهد) است. این بازار در دو طبقه احداث شده‌است، در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، انگشترسازی، فیروزه تراشی ایجاد شده‌است.

بازار طلاب

بازار طلاب یکی از مراکز تراش سنگ در شهر مشهد می­باشد. قالب کارگاه­های تراش سنگ در این بازار به صورت کارگاه­های خانگی و با حداقل تجهیزات هستند. یکی از پرسش­های مهم در بین اعضای خوشه نحوه تراش سنگ‌های نیمه قیمتی در مشهد است زیرا قالب سنگ­های تراش خورده در مشهد با حداقل قیمت در بازار قم عرضه شده و گوهرتراشان قمی غالباً امکان رقابت قیمتی با این تولیدکنندگان را ندارند. به همین جهت در روز دوم تور، بازدید از بازار طلاب در دستور کار قرار گرفت. در این بازدید اعضای خوشه با نحوه کار گوهرتراشان مشهدی و چرایی قیمت پایین این محصولات آگاهی پیدا کردند.

یاد آور می شود کارگاه­های واقع در بازار طلاب از حداقل امکانات ایمنی و بهداشتی برخوردار بوده و با روش­های کاملاً غیر ایمن اقدام به تراش گوهرسنگ‌ها می‌نمودند و بنا به گفته خود ایشان هر ساله تعدادی از این گوهرتراشان به بیماری­های مختلف ریوی دچار خواهند شد.

/انتهای پیام سیدمحمدمهدی موذن

بازار مشهد
بازار مشهد
IMG_۲۰۱۹۱۰۰۷_۱۷۰۷۴۳
بازار مشهد