بازدید از بازار زیورآلات اصفهان

روابط عمومی خوشه زیورآلات استان قم؛ اصفهان دارای بناهای تاریخی متعددی است که شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است

بازار فروش انگشتر اصفهان

اصفهان شهری تاریخی در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز شهرستان اصفهان است. اصفهان، سومین شهر بزرگ ایران و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است و همچنین یکصد و شصت و پنجمین شهر پرجمعیت جهان و نهمین شهر پرجمعیت شرق آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر اصفهان نیز هجدهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. این شهر در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در سده شانزدهم میلادی در هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است. این امر سبب شده تا در فرهنگ عامه، اصفهان نصف جهان، لقب بگیرد. این شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست.

براساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری بهره می‌برد. میدان نقش جهان نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی است. این شهر دارای پانزده منطقه شهری است. از جمله دیگر آثار تاریخی اصفهان از منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون، عمارت عالی قاپو و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر می‌توان نام برد.

از صنایع فعال در اصفهان می‌توان به کارخانه‌های بزرگ فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. صنعت طلا در اصفهان بیشترین کارگاه و بزرگ‌ترین کارخانه‌های طلای ایران را در خود جای داده‌است. صنایع دستی متعدد اصفهان نیز از دیرباز یکی از پایه‌های اقتصاد اصفهان است.

اقتصاد سنتی استان مبتنی بر صنایع دستی چون قالی بافی، ابریشم بافی، قلمزنی، منبت کاری، زری بافی، خاتم کاری، ملیله دوزی، مینیاتور، سفالگری، میناکاری، فلزکاری، فرش، فیروزه کوبی، نقره سازی، کاشی سازی، قلمکاری و پولک دوزی از صنایع زیبای اصفهان است که امروزه رونق خوبی نیز در بخش جهانگردی دارد.

از این رو و با توجه به تعدد بازار زیورآلات در اصفهان دفتر توسعه خوشه زیورآلات استان قم  در زمان حضور خود در شهر اصفهان اقدام به بررسی شرایط بازار این شهر نمود.

اهم عرضه­ کنندگان انگشتر و زیور آلات سنتی اصفهان، در محدوده مرکزی شهر و میدان نقش جهان و بازار های اطراف آن مانند بازار هنر اصفهان و بازار میر قیصری حضور دارند. این بازارها یکی از مراکز بزرگ فروش صنایع دستی و توریستی در شهر اصفهان محسوب می‌شوند. با گشتی در این بازارها می توان مشاهده کرد واحد های بسیار زیادی به فروش صنایع دستی مبادرت دارند که بیش از 10 واحد از آنها مختص فروش انگشتر است. ولی متاسفانه با وجود این واحدها فروش انگشتر و شکل گیری بازاری تخصصی در موضوع فروش آن و زیورآلات زینتی، ویترین این واحدها مملو از اجناس با کیفیت متوسط شده است که این امر ناشی از عوامل مختلفی مانند عدم آگاهی این فروشندگان از کیفیت محصولات عرضه شده استان و قیمت بالای محصولات با کیفیت می­باشد.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان شامل عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموماً جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان می‌باشند.

در اطراف میدان نقش جهان نیز بازارهای مشهوری همچون بازار مسگرها،تركش دوزها، كلاهدوزها ، لوافها، آهنگرها وجود داشته اند كه تاكنون نام خود را حفظ كرده اند و به همان اسامی نامیده میشوند، چهار سوهای مشهوری مانند چهار سوی نقاشی و علیقلی آقا و شیرازیها و چهار سوی آجری از آثاری هستند كه همزمان با شكل گیری بازارهای اصفهان برای انشعاب مسیرها و زیبائی بازارها احداث می شده اند.

در حاشیه میدان نقش جهان بازار فروش صنایع دستی شکل گرفته که تعداد قابل توجهی واحد های فروش زیورآلات مردانه و زنانه در این بازار وجود دارد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که زیور آلات موجود در این بازار عمدتا کیفیت پایین تری نسبت به بازار هنر اصفهان دارند و بطور کلی سری سازی و ماشینی می باشند و به اصطلاح بازاری و دم حرمی هستند.

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان امام اصفهان واقع است و سرتاسر آن با نقش و نگارهای منحصر بفرد از دوران صفویه منقوش شده است. سر در این بازار، قوسی شکل است و به نقاشی های منظم، مجلل و زیبایی تزیین شده است که البته امروزه دیگر شکوه و رنگ و لعاب گذشته را ندارد و کمی رنگ باخته است. این بازار در فاصله ی  سال های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹ هجری قمری ساخته شده است و نمونه ای از بهترین آثاری است که چه به لحاظ تاریخ و چه به لحاظ معماری، از آن دوران بر جای مانده است.

این بازار یکی از بازارهای تاریخی و از معروف ترین و مشهورترین بازارهای ایران است که بخش های مختلفی را در برمی گیرد. صنایع دستی از سوغات اصفهان جالب و دیدنی آن است که هر گردشگری در سفر خود به این شهر دیدنی از آن ها خریداری می کند و قطعا از بهترین مکان های شهر اصفهان برای خریدن این صنایع دستی زیبا، همان بازار  قیصریه اصفهان است.

اگر چه از آن دوران زمان زیادی گذشته است اما هنوز هم اگر به این بازار بروید می توانید شکوه و جلال زیادی که در گذشته داشته است را حس کنید. بازار قیصریه در دوران صفویه از مجلل ترین مرکزهای خرید بوده است و هم اکنون نیز همان رونق را کم و بیش دارد. بازار قیصریه از سر در قیصریه شروع می شود و در ادامه به بازارهای دیگری مثل بازار چیت سازها و بعد بازار دارالشفا می رسد. بازار بزرگ سرپوشیده ی شهر اصفهان طولانی است و چندین کیلومتر است و هر بخش آن مخصوص فروش محصولی است، البته در این بازار فقط کالا به فروش نمی رسد بلکه تولید هم می شود و بازار قیصریه اصفهان هم قسمتی از آن است.

فروشگاه های عرضه زیورآلات در این بازار نیز به وفور یافت می شود اما مانند بازار نقش جهان، زیورآلات این بازار نیز عمدتا کیفیت پایین تری نسبت به بازار هنر اصفهان دارند و بطور کلی سری سازی و ماشینی می باشند.

بازار هنر اصفهان

بازار هنر اصفهان در دوران صفوی بنا شد و جزو شاهکار های معماری آن دوران بود، نام آن بازار کاروانسرای مادر شاه بوده و بعد ها نام آن به بازار هنر تغییر می کند. این بازار در قدیم بلند ترین بازار اصفهان و به بازار بلند اصفهان معروف بود، به دلیل ارتفاع هشت متری بازار این لقب برای آن انتخاب شده است. این بازار در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی از طرف اداره اوقاف کل اصفهان بازسازی شد. این بازار هم‌اکنون فعال است و عمدتاً فروشندگان تزئینات طلا و نقره در آن به داد و ستد مشغول‌اند.

این بازار دارای دو طبقه بوده و در طبقه ی بالای آن کارگاه های مرتبط با واحد های تجاری همکف وجود دارد. مصالح بکار رفته در بنای بازار هنر اصفهان از خشت و آجر می باشد که در زمان خود بهترین مصالح بومی بوده است. عمدتا غرفه های بازار هنر اصفهان هم سطح زمین است و در جلوی بعضی از آن ها یک سفه مشاهده می شود. طول بازار به طور تقریبی 200 متر مربع می باشد و دارای 78 واحد مغازه است.

حدود صد واحد فروش طلا، جواهر و نقره در این بازار وجود دارد که چهار واحد از آنها به فروش انگشتر دست ساز مردانه می پردازند. انگشتر های موجود در این واحد ها دست ساز واقعی و فاخر می باشد و توجه به شناسنامه و بسته بندی مناسب از ویژگی انگشتر های عرضه شده در این بازار است. همچنین در این مغازه­ها جعبه­های فاخری جهت عرضه محصولات به مشتریان عرضه می­شود.

/انتهای پیام

سیدمحمدمهدی موذن