شهر کاشان

بازار انگشتر کاشان

شهر کاشان از شهرهای سنتی و مذهبی ایران است که همه ساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی است. این شهر باستانی در استان اصفهان زادگاه قدیمی ترین تمدن شهرنشینی جهان در منطقه ای بنام سیلک با قدمتی بیش از هفت هزار سال است. این شهر با بیش از هفت هزار سال تاریخ شهرنشینی، همچون نگینی در حاشیه کویر مرکزی ایران می درخشد. کاشان اولین سکونت گاه جمع نشینی انسان بر روی زمین می باشد این تمدن با نام سیلک، اولین تمدن آریایی و اولین گویش و لهجه و زبان آریایی و فارسی کنونی از این تمدن و این شهر بوده ‌است. مشاهیر علمی و ادبی زیادی در کاشان آرمیده اند که امر صنعت گردشگری این شهر را رونق بخشیده است. جاذبه‌های گردشگری و اقلیم این شهر که دارای دو بخش کوهستانی و کویریست(که کویر مرنجاب و دریاچه نمک است) آن را به یکی از سکونتگاه‌های مهم در ایران بدل ساخته ‌است. آداب و رسوم گلاب‌گیری و قالی‌شویان از مراسم سنتی این شهر است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به این شهر می کشاند. گلاب‌گیری معمولاً از اردیبهشت ماه صورت می پذیرد و مراسم قالی‌شویان در مهرماه هر سال در مشهد اردهال کاشان برگزار می‌گردد.
منابع اسلامی همواره از کاشان در کنار قم به عنوان شهرهای شیعی، مذهبی ایران یاد کرده‌اند و از این شهر با عنوان شهر دارالمؤمنین یاد می‌شود. علت این نامگذاری آن است که در زمان شاه طهماسب اول، مرکزیت امور شرعی به کاشان انتقال داده شد و به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته شد، تا آنجا که محقق کرکی – عالی‌ترین مرجع عالم تشیع در آن دوران در کاشان اقامت گزید و اجتهاد می‌کرد و مُبَلغ به دیگر شهرها می‌فرستاد.

شهر کاشان

گردشگری یکی از حوزه‌های اقتصادی کاشان است. کاشان دارای ۱۷۰۰ اثر تاریخی شناخته شده است که ۳۱۳ اثر ثبت شده ملی از جمله آثار موجود در این شهر می باشد. خانه های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری آن باعث شده ‌است که این شهر سالانه میزبان تعداد زیادی گردشگر باشد. حضور گردشگران در کاشان طی سالیان گذشته نسبت به قبل شاهد رشد چندین برابری بوده است. قرار گرفتن در شاهراه شمال به جنوب ایران و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد این شهر در مرکز ایران و سبقه تاریخی آن این شهر را به بازاری مناسب برای ذی نفعان خوشه انگشتر تبدیل کرده است. از این رو شهر کاشان را از بازار های مناسب برای ورود انگشتر قم می توان در نظر گرفت. به همین جهت تیم توسعه خوشه انگشتر استان قم اقدام به بررسی این بازار و محل‌های عرضه این محصولات نموده است.

اهم عرضه‌کنندگان انگشتر و زیور آلات سنتی کاشان، در بازار قدیمی شهر حضور دارند. این بازار یکی از مراکز بزرگ فروش صنایع دستی و توریستی در شهر کاشان محسوب می‌شود. با گشتی در این بازار می توان مشاهده کرد که واحدهای بسیار زیادی به فروش صنایع دستی در این بازار مبادرت می ورزند که بیش از 10 واحد از آنها مختص فروش انگشتر است. برخی از این مغازه ها انگشترهای به عنوان دست ساز کارگاه های خودشان عرضه می کردند. همچنین در داخل بازار پاساژ کوچکی با 7 الی 8 مغازه وجود داشته کارهای فروش و تعمیرات طلا، نقره و گوهرسنگ‌ها را انجام می دهند.

ولی متاسفانه با وجود این واحدها فروش انگشتر و شکل گیری بازاری تخصصی در موضوع فروش آن و زیورآلات زینتی، ویترین این واحدها مملو از اجناس با کیفیت متوسط شده است که این امر ناشی از عوامل مختلفی مانند عدم آگاهی این فروشندگان از کیفیت محصولات عرضه شده استان و قیمت بالای محصولات با کیفیت می باشد.

بازار انگشتر کاشان

پاساژ طلا و نقره بازار کاشان

بازار انگشتر کاشان

انگشترهای عرضه شده در بازار کاشان

بازار فین یکی از محل های پر رفت و آمد و تورستی می باشد. در این بازار مغازه های فروش عرقیات سنتی و مواد غذایی مشغول به فعالیت می باشند. خانه های تاریخی نیز یکی دیگر از محل های توریستی شهر کاشان می باشد. برخی از مغازه های اطراف این خانه ها نیز به فروش بدلیجات و عتیقه فروشی اختصاص دارد.

طبق بررسی های انجام شده در این دو محل انگشتر نقره به فروش نمی رسد، ولی به جهت حضور بالای گردشگران داخلی و خارجی فرصت مناسبی جهت عرضه محصولات خوشه وجود دارد.

بازار انگشتر کاشان

مغازه‌های روبروی خانه‌های تاریخی

به جهت سبقه مذهبی شهر و ساختار سنتی آن اقبال و گرایش به انگشتر در این شهر احساس می شود. در بازار قدیمی کاشان پاساژی قدیمی و اختصاصی مربوط به فروش، تعمیر و تولید انگشتر وجود دارد ولی کیفیت و توان تولید آنها قابل مقایسه با اعضای خوشه نیست و بازار این شهر تاحدودی تحت تاثیر دیگر شهرها و محصولات وارداتی است. با شناخت دقیق ذائقه این شهر و استفاده از این فرصت می توان بازار مناسبی برای عرضه محصولات تولیدکنندگان انگشتر پیدا کرد.