استاد حکاکی محمدرضا علمدار

خلاصه سرگذشت

محمدرضا علمدار از حکاکان شناخته­ شده­ی شهر قم، متولد سال 1355 در شهرستان قصر شیرین است. فرا رسیدن جنگ تحمیلی خانواده ­ی ایشان را از دیار پدری کوچاند و راهی شهرهای مختلفی ساخت. آخرین مقصد خانوادگی ایشان پیش از قم، شهر مشهد بود و در آنجا بود که برای اولین­ بار با فن شریف حکاکی آشنا شدند: «در من همیشه علائق هنری وجود داشته است. پیش­ زمینه ­ی خوشنویسی و نقاشی داشتم. مدتی حجاری سنگ­ هم انجام داده بودم اما در سال 88 برای اولین بار مشغول حکاکی شدم». در مشهد توانست خودآموز و با تکیه بر استعداد خدادادی این کار را بیاموزد. استاد علمدار سابقه­ ی زیادی در زمینه­ ی خطاطی و دیوارنویسی دارند. ایشان به همه­ ی خطوط خوشنویسی اسلامی-ایرانی مسلط هستند. دانش زمینه ­ای ایشان درباره ­ی خوشنویسی راه آموختن حکاکی را برای ایشان هموار کرد و سبک کاری حرفه­ ایشان را شکل بخشید. در طی این سال­ ها کوشیده­ است همواره کیفیت کارش را بالا ببرد و این کارها را با امضای علمدار روانه­ ی بازار نماید.

سخنان برگزیده:

    • آغاز هر کاری پر از مشکلات است، خصوصاً اگر هنرمند جوان پشتیبانی دیگران را نداشته باشد.
    • اگر کسی خوشنویس باشد این مسئله در حکاکی بسیار کمکش خواهد کرد. هرچند این مسئله کافی نیست و آدم باید دست به فِرِز هم باشد
    • هنرمند در کاردستی روح می دمد. به همین خاطر گاهی شده است آنقدر نسبت به کاری که ساخته ام علاقمند شده ام که نگین را از مشتری خریده ام و برای خودم نگاه داشتم.
    • آن کاری بر دل می نشیند که از دل برآید.

کسی که غذا می خورد و قصدش سیر شدن است تنها سیر خواهد شد اما اگر هدفش رضای خدا باشد علاوه بر سیر شدن به حالت روحانی نیز دست پیدا خواهد کرد.

زندگی نامه این هنرمند برجسته به زودی تکمیل خواهد شد.