حضور خوشه انگشتر در دومین نمایشگاه معدن و ماشین آلات وابسته قم

خوشه انگشتر در نمایشگاه معدن و ماشین آلات وابسته قم که در تاریخ 16 الی 18 بهمن ماه 1398 در محل نمایشگاه بین المللی قم برگزار شد حضور داشت.

غرفه خوشه انگشتر در نمایشگاه معدن و ماشین آلات وابسته قم

یکی از مواد اولیه اصلی در تولید زیورآلات استان قم، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مانند فیروزه، عقیق و … می‌باشد. ایران در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دارای ذخایر بسیار ارزشمندی است که توجه به آنها، ارزش افزوده بسیار خوبی به همراه خواهد داشت. یکی از این سنگ‌ها، عقیق قم است.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اکتشاف معادن و پرهیز از خام فروشی و لزوم فرآوری مواد معدنی، ورود به عرصه فرآوری به یکی از دغدغه های کشور تبدیل شده است. متاسفانه بیشتر مواد معدنی ما به صورت خام و با قیمتی بسیار نازل به خارج از کشور می‌رود.

با توجه به اینکه دو درصد ذخیره معدنی کشور در قم قرار دارد و وجود 30 نوع ماده معدنی در قم از 68 نوع ماده معدنی موجود در کشور، جلوگیری از خام فروشی از اولویت‌های اصلی استان در مقوله معدن است. استان قم با برخورداری از معادن متعدد سنگ‌های قیمتی، از استان‌های ممتاز کشور در این حوزه است. شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی قم، تاثیر انکار‌ناپذیری در ایجاد معادن سنگ‌های قیمتی، نیمه قیمتی و تزئینی در این استان داشته است. دشت قم به دلیل دارا بودن معادن قابل توجه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، منطقه‌ای مستعد برای توسعه رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است. در واقع این استان می‌تواند در زمینه سنگ‌های عقیق ارزش افزوده بسیاری برای خود ایجاد کرده و در کنار آن اشتغالزایی برای مردم این استان به همراه داشته باشد.

خوشه انگشتر استان قم به منظور معرفی این پتانسیل و توانایی استان در فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و تبدیل آن به زیورآلات دست ساز فاخر در دومین نمایشگاه معدن و ماشین آلات وابسته قم شرکت نمود. در این غرفه ضمن عرضه محصولات مختلف خوشه انگشتر قم مانند زیورآلات دست ساز استاد کاران و گوهرهای تراش خورده گوهرتراشان قم، سنگ های خام مختلف جهت معرفی به علاقه مندان به نمایش گذاشته شد.