برنامه ریزی جهت حضور صنایع دستی قم در نمایشگاه اکسپو دبی

زمان تخمین زده شده مطالعه: 4 دقیقه

نمایشگاه اکسپو 2020 دبی نمای شب
نمایشگاه اکسپو 2021 دبی

نمایشگاه های اکسپو سومین رویداد پر مخاطب جهان پس از جام جهانی و المپیک بوده و به نام المپیک فرهنگی ملل شناخته می شود. این نمایشگاه که به نام نمایشگاه جهانی (انگلیسی: World’s Fair or Universal Expositions – فرانسوی: Exposition universelle) نیز شناخته می شود هر چند سال یک بار (به طور میانگین سه سال) در یکی از کشورهای جهان برگزار می گردد. مدت برگزاری این نمایشگاه ها شش ماه بوده و به عنوان یکی از طولانی ترین نمایشگاه های حوزه فناوری، صنعتی، تجاری، گردشگری جهان به شمار می رود.

این رویداد برای اولین بار در سال 1851 میلادی و پس از انقلاب صنعتی با نام «نمایشگاه بزرگ» در هاید پارک لندن برگزار شد و تاکنون حدود 60 نمایشگاه اکسپو در 24 شهر مختلف جهان برگزار شده است. در این نمایشگاه ها گذشته، اکنون و آینده دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی، پیشینه فرهنگی و دورنمای توسعه کشورها به نمایش گذاشته می شود.

شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران نیز از سال 1381 وظیفه سازماندهی حضور ایران در نمایشگاه های اکسپو را بر عهده دارد.

جدیدترین نمایشگاه اکسپو قرار است در شهر دبی کشور عمارات متحده عربی برگزار شود . این اولین بار است که شاهد برگزاری این نمایشگاه در خاورمیانه هستیم و این امر اهمیت بهره‌برداری از این فرصت را برای فعالان اقتصادی ایرانی دو چندان کرده است. ابتدا قرار بود این نمایشگاه در سال 2020 میلادی برگزار شود ولی به جهت شیوع بیماری کرونا اجرای این نمایشگاه به سال 2021 میلادی موکول گردید. به همین جهت بسیاری این نمایشگاه را به نام نمایشگاه اکسپو 2020 دبی می شناسند.

این نمایشگاه از تاریخ 28 اکتبر 2021 میلادی برابر با 9 مهرماه 1400 شمسی آغاز شده و تا تاریخ 31 مارس 2022 برابر با 21 فروردین سال 1401 میلادی ادامه خواهد یافت. وسعت نمایشگاه اکسپو دبی برابر با 438 هکتار بوده و پیش بینی می شود تعداد 25 میلیون بازدیدکننده از آن بازدید نمایند.

00روز تا برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی
نمایشگاه اکسپو دبی 2020 نمای روز
نمایشگاه اکسپو دبی 2020

پاویون ایران در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی

کشور ایران مطابق دوره های گذشته در این نمایشگاه پاویون اختصاصی دارد. این پاویون شامل 13 غرفه بوده و سعی شده تا فرهنگ ایرانی، اسلامی را به نمایش گذارد. یکی از این 13 غرفه به متراژ بیش از 70 متر به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و صنایع دستی در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است. به منظور ارائه هرچه بهتر جاذبه های گردشگری و صنایع دستی ایران مقرر گردید هر ده روز از این شش ماه این غرفه در اختیار دو استان قرار گیرد تا توانمندی ها و جاذبه های گردشگری خود را در آن به نمایش گذارند.

استان قم به همراه استان گیلان در تاریخ 19 الی 28 دی ماه 1400 در غرفه گردشگری این نمایشگاه حضور خواهند داشت. از این رو به منظور تدوین برنامه جامع جهت بهربرداری حداکثری از پتانسیل این رویداد جلسات متعددی در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم در حال برگزاری می باشد.

00روز تا برپایی غرفه استان قم

با توجه به توانمندی های استان قم در عرصه های مختلف گردشگری مانند گردشگری مذهبی و سلامت و همچنین محصولات متنوع صنایع دستی به ویژه با توجه به ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر، برنامه های متنوعی جهت ارائه در غرفه استان قم در نمایشگاه اکسپو دبی در نظر گرفته شده است که اهم آن ها عبارتند از:

امید است با همت فعالان عرصه گردشگری و صنایع دستی قم شاهد حضور ارزشمند این استان در این رویداد بین المللی باشیم.