جایزه بین ‌المللی صنایع دستی (2020) هند

نمایشگاه صنایع دستی هند 2020

موضوع اصلی چهارمین جایزه بین ‌المللی صنایع دستی (2020) حول بحران ناشی از کووید 19 است. با وجود این همه‌گیری و شرایط ناشی از آن، هنرمندان و استادکاران صنایع دستی با تلاش‌های مستمر خود نشان داده‌اند که می‌توانند بحران را به فرصتی پایدار بدل کنند.

این همه‌گیری همچنین صنایع دستی را به چاره‌جویی برای آینده واداشته است؛ راه‌حل‌هایی که می‌توانند مصرف مسئولانه، زندگی کم‌شتاب‌، یا مجموعه ارزش‌های اخلاقی باشند. صنایع دستی در گذار ازمنه، همواره رویکردی پایدار را پی‌گرفته است، اگرچه گاه مورد کم‌‌توجهی و غفلت واقع شده است.

اکنون زمان آن فرارسیده که راه‌حل‌های بلندمدتی بیابیم که می‌تـواند ما را در وفاق با طبیعت و حصول یک نظم جدید جهانی یاری کند.

تاریخچه جایزه بین ‌المللی صنایع دستی

این رویداد به منظور شناسایی استادکاران، هنرصنعتگران، طراحان، اشخاص یا تشکل‌ها از سراسر جهان، به پاس مشارکت درخشان آنها در توسعه پایدار و همه‌جانبه صنایع دستی، از 2017 آغاز به‌کار کرد. در سه سال گذشته ICA شاهد مشارکت بیش از 60 کشور با بیش از 1000 شرکت‌کننده و 53 برنده بوده است.

تا حصول نتایج نهایی، درخواست‌های شرکت‌کنندگان طی یک روند دقیق توسط اعضای هیئت داوران بین‌المللی بررسی می‌شوند. جایزه بین‌المللی صنایع دستی آغوش خود را به هنرمندانی که زندگی خود را در راه صنایع دستی گذاشته‌اند و تاکنون مورد تقدیر قرار نگرفته‌اند گشوده است. 

بشقاب صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی هند 2020

بخش‌های رقابت جایزه بین ‌المللی صنایع دستی (2020):

  1. هنرمند سال صنایع دستی

مشمولیت: همه هنرمندان صنایع دستی و هنرصنعتگران

مشمولیت: طراح باسابقه: دارای حداقل 10 سال سابقه فعالیت، و طراح تازه‌کار: دارای حداقل 3 سال سابقه مرتبط

مشمولیت: برند یا شرکتی که 5 سال از ثبت یا احداث آن گذشته باشد و صرفاً در بخش صنایع دستی فعالیت کند.

مشمولیت: برندگان جوایز ملی/بین‌المللی با حداقل 20 سال تجربه در بخش صنایع دستی

مؤسسات/مدرسه‌ها/دانشگاه‌های ملی که توسط دولت یک کشور، مهم شناخته شده‌اند و حداقل 10 سال در زمینه ارائه برنامه‌ها و دوره‌هایی در حوزه صنایع دستی و یا طراحی صنایع دستی تجربه دارند.

مشمولیت: برندگان جوایز ملی/بین‌المللی با حداقل 10 سال تجربه در بخش صنایع دستی، با سابقه مهارت در توسعه کلی صنایع دستی.

مشمولیت: نامزدشدن از سوی مقام دولتی هر کشور/استان/ناحیه بر اساس شایستگی و مشارکت در بخش صنایع دستی. یک خدمتگزار دولتی نمی‌تواند خود را نامزد کند.

مشمولیت: این ردة جدید به‌منظور شناسایی تلاش‌های یک جامعه یا اجتماع ایجاد شده است تا صرفاً یک فرد. هر روستا یا خوشه‌هایی که با هم در جهت تقویت و بالندگی یک صنعت دستی خاص کارکرده است واجد الشرایط این جایزه می‌باشد. درخواست بایستی صرفاً توسط گردآورندة منطقه مربوطه صورت گیرد.

نقاشی دیواری در نمایشگاه صنایع دستی هند 2020

تاریخ‌های مهم جایزه بین ‌المللی صنایع دستی (2020)

* توجه:

هر فینالیست می‌بایست یک اثر ارسال کند. به محض اعلام فینالیست‌ها، نامزدهای داخل لیست می‌بایست خود آثار را طی یک هفته ارسال کنند.

اثری که برندة جایزه می‌شود به‌منظور اعتباربخشی به برندگان، بخشی از نمایشگاه دائمی روستای صنایع دستی خواهد بود، و بنابراین به صاحب اثر برنخواهد گشت.

صنایع دستی چوبی نمایشگاه صنایع دستی هند 2020

شرایط عمومی حضور در جایزه بین ‌المللی صنایع دستی

متقاضیان باید 18 سال یا بالاتر باشند. شرکت در این رقابت برای کلیه طراحان و هنرمندان صنایع دستی حرفه‌ای و آماتور نامزد از هر کشوری، در صورتیکه معیارهای شروط فوق را احراز کرده باشند، آزاد است.

فرم درخواست بصورت آنلاین موجود است که شما می‌توانید آن را دانلود کنید و با اطلاعات و عکس‌ها بفرستید.  هنرمندان صنایع دستی/ طراحان محترم همچنین می‌توانند با ارسال نامه به این آدرس ایمیل‌ siddharth@indiacraftweek.com  فرم درخواست را دریافت کنند. پس از دریافت تقاضا، فرم درخواست طبق شرایط و ضوابط از طریق ایمیل ارسال می‌گردد. در ایمیل تأیید از شما 3 عکش از آثارتان خواسته می‌شود. لطفا عکس‌ها در فرمت JPG و در ابعاد تقریبی 1000 × 1000  باشد.

عکس‌ها باید مربوط به اثری از شما باشند که طی 3 سال گذشته خلق شده است.

لطفاً توجه داشته باشید که درخواست شرکت هیچ هزینه‌ای ندارد، اگرچه هزینه‌های زیر بایستی توسط فرد/ تشکل/ سازمان تقبل گردد:

فرد/سازمان/تشکل:

الف) هزینه ‌های پیکی و پستی رفت و برگشت اثر به روستای صنایع دستی، دهلی

ب) سفر رفت و برگشت، بیمه، ویزا و هزینه‌های مرتبط

ج) اقامت و سایر هزینه‌ها صرفاً بر عهدة شرکت‌کنندگان/ تشکل‌ها و سازمان‌های شرکت‌کننده است.

انتخاب آثار:

انتخاب توسط هیئت داوران ذی‌صلاح انجام می شود تا از بالاترین سطح خلاقیت، اصالت، تکنیک تولید و کیفیت هنری اطمینان حاصل شود. فقط هنرمندان/ طراحان نامزد می‌توانند در مراسم اهدای جوایز شرکت کنند.

برای انتخاب معیارهای زیر در نظر گرفته می شود:

  1. ارسال به موقع طبق زمان‌بندی
  2. ارسال کامل کلیه اسناد و واجد شرایط بودن
  3. بیانیه بر اطمینان از عدم سرقت  هنری
  4. واجدبودن سایر اسناد / معیارهایی که در فرم درخواست توضیح داده شده است.

روش انتخاب جایزه بین ‌المللی صنایع دستی (2020):

این مسابقه شامل سه مرحله انتخابی است:

مرحله 1) فیلترینگ و انتخاب اولیه آثار توسط هیئت داوران داخلی

مرحله 2) انتخاب نامزدهای نهایی توسط هیئت داوران بین‌المللی

مرحله 3) اهداء جوایز به راه‌یافتگان مرحله نهایی و برندگان

حق استفاده:

شرکت‌کنندگانی که نامزد دریافت جایزه می‌شوند حق انتشار تصاویر ارسالی خود را به Craft Village برای انتشار این تصاویر در وب‌ّپیج بین‌المللی جایزه صنایع دستی، صفحه رسمی آن در فیس‌بوک، خبرنامه‌ها و رسانه‌های تحت پوشش، که البته تبلیغی برای برندگان جوایز نیز هست، واگذار می‌کنند. کپی‌رایت (حق تکثیر) تصاویر در اختیار هنرمند شرکت‌کننده باقی می ماند.

توجه:  Croft Village حق اصلاح یا لغو هر قسمت از رویداد را بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی قبلی دارد. سلب مسئولیت: کلیه آثار هنری در قالب محصولات اصلی باید توسط استاد / هنرمند بیمه شود زیرا Craft Village  هیچ مسئولیتی در قبال آسیب‌دیدن آثار ناشی از حمل و نقل ندارد. برای اطلاع از جزئیات دقیق شرایط به وب سایت Craft Village، به آدرس (www.craftvillage.org.in) مراجعه کنید.