قم شهر ملی انگشتر

در دومین جلسه مراسم اعطای گواهی‌نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی که صبح روز دوشنبه ۲۲ دی 1399 در محل سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد. شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر انتخاب گردید.

لوح ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر

همیشه به خاطر دارم زمانی که به عنوان همکار عامل توسعه در خوشه مبلمان استان قم فعالیت می کردم. (همه می دانیم که قم با وجود بیش از 2000 کارگاه تولید مبلمان یکی از مراکز مهم تولید مبلمان کشور به حساب می آید.) در آن زمان ما فعالیت های مختلفی جهت توسعه آن خوشه انجام میدادیم. ولی خبری به ما رسید که خستگی تمام کار را در بدن ما گذاشت. ثبت شهر ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت. البته منظور من این نیست که این شهر نباید به عنوان شهر ملی انتخاب می شود ولی با توانمندی که از خودمان سراغ داشتیم می توانستیم این افتخار را نصیب خودمان کنیم.

زمان گذشت و ما پروژه توسعه خوشه انگشتر استان قم را شروع کرده و فعالیت های مختلفی جهت توسعه این خوشه انجام دادیم ولی آن اتفاق را هرگز فراموش نکرده بودم. به همین خاطر ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر را در سال دوم توسعه خوشه در دستور کار قرار دادیم. ابتدا روند کار را از سازمان میراث فرهنگی استان قم پیگیری کردم و پس از آن با وزارت میراث فرهنگی جهت انجام فرآیند کاری مربوطه ارتباط برقرار کردم.

نکات ثبت شهر ملی صنایع دستی

در طی این مسیر بیشتر با ثبت شهر و روستای ملی آشنا شده و نکات خوبی را فرا گرفتم.

اعطای لوح شهر ملی انگشتر قم
اعطای لوح شهر ملی انگشتر به استاندار قم

ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر

با توجه به این که حدود نیمی از هنرمندان قمی انگشتر ساز می باشند و انگشتر قم جایگاه ویژه ای در صنایع دستی استان دارد. امکان انجام این کار برای ما فراهم شد. به همین جهت با جمع آوری اطلاعات شروع به تهیه پرونده درخواست ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر کردیم. این مدارک شامل تکمیل فرم های اطلاعاتی بود که از طرف خود وزارت میراث فرهنگی برای ما ارسال شد و همچنین تهیه عکس ها و ویدیوهای با کیفیت از هنرمندان انگشترساز، مراحل تولید انگشتر و انگشترهای ساخته شده بود. این مدارک را با کمک میراث فرهنگی جمع آوری کردیم.

توصیه نامه شهر ملی انگشتر

مدرک مهم دیگری که برای ثبت شهر ملی انگشتر به آن احتیاج داشتیم توصیه نامه از مدیران ارشد شهر بود. در این توصیه نامه هر مدیر از جایگاه قانونی خودش پیشنهاد ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را به دبیرخانه مربوطه اعلام می نمود. این قسمت از کار خیلی مهم بود. با کمک سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و شرکت شهرک های صنعتی قم شروع کردیم به جمع آوری توصیه نامه از مدیران استان. خداوکیلی همراهی خیلی خوبی با این کار داشتند و ما تونستیم از 7 شخصیت و مدیر مهم شهر توصیه نامه بگیریم که عبارتند از:

پس از ارسال تمام مدارک و توصیه نامه های مربوطه به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار شد که در روز دوشنبه مورخ 1399/04/30 شورای راهبری انتخاب شهر و روستای ملی در عمارت کوشک تهران با حضور معاون صنایع دستی وزارت خانه سرکار خانم محمودیان برگزار شود. به خاطر محدودیت بیماری کرونا فقط تعداد معدودی از سازمان های استان می توانستند در این جلسه حضور داشته باشند

جلسه بررسی ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر

با اعلام زمان برگزاری جلسه فشار کار بیشتر شد. با پیگیری جناب دکتر یزدانی مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی قم و معاونت صنایع دستی ایشان جناب مهندس نصر قرار شد در این جلسه استاندار محترم قم و معاون محترم شهردار قم حضور داشته و اعلام حمایت خود را از انتخاب شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر اعلام نمایند.

این جلسه حدود ساعت 12:30 دوشنبه با حضور معاونت محترم صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی سرکار خانم محمودیان و استاندار قم جناب دکترسرمست، معاون محترم شهردار قم جناب حسام نژاد ، مدیر محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم جناب یزدانی و عامل توسعه خوشه انگشتر قم برگزار شد.

در ابتدا دکتر یزدانی ضمن تشکر از برگزاری این جلسه درخواست ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را بیان نموده و توضیحات مربوطه را ارائه داد. در ادامه جلسه استاندار قم ضمن تشریح موقعیت فرهنگی و مذهبی شهر از همراستا بودن انگشتر قم با این موقعیت حمایت همه جانبه جهت توسعه این هنر و پیگیری جهت ثبت قم به عنوان شهر جهانی انگشتر را اعلام نمود.

در ادامه سرکار خانم محمودیان معاون محترم وزیر با ابراز خرسندی از دریافت اولین درخواست ثبت شهر ملی از استان قم راهنمایی های ارزنده ای را در زمینه تقویت هنر انگشترسازی قم ارائه کردند که مهمترین آن ها عبارتند از:

پس از بیان این موارد جلسه خاتمه پیدا کرد.

جلسه ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر
مدیران قم در جلسه ثبت شهر ملی انگشتر
معاون وزیر در جلسه ثبت شهر ملی انگشتر
معاون صنایع دستی قم در جلسه ثبت شهر ملی انگشتر
استاندار قم در جلسه شهر ملی انگشتر

اعطای لوح شهر ملی انگشتر به استاندار قم

پس از بررسی پرونده های شهر ملی در دومین جلسه مراسم اعطای گواهی‌نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی که صبح روز دوشنبه ۲۲ دی 1399 در محل سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان وادبیات فارسی برگزار شد و معاون صنایع‌دستی کشور، جمعی از استانداران، تعدادی از فرمانداران، شهرداران، مدیران کل ستادی و استانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی حضور داشتند، لوح شهر ملی انگشترسازی به استاندار قم اهدا شد.

دستاوردهای ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر

در تمام مدتی که پیگیری انجام امور بودم خیلی با یک سوال مواجه شدم، حتی از سوی هنرمندان انگشترساز (البته نه از سوی مدیرانی که توصیه نامه از ایشان گرفتیم و آن ها واقعاً همراه بودند) و آن سوال این بود

به چه دردی می خورد؟؟؟!!!

شاید اول یکم از این سوال ناراحت بشم و خستگی این همه دوندگی به تن آدم بمونه. به هر حال شما به این فکر کنید که بخواهند عنوان افتخاری به شما بدهند و شما بگید به چه درد من می خورد. چه حالی به طرف مقابل دست خواهد داد.

اما به هر حال حق می دهم که دوستان بخواهند فواید ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را بدانند پس من تعدادی از این فواید را که طی این مدت به آن ها رسیدم خدمتتان عرض می کنم.

امیدوارم با این اقدام گام مؤثری برای توسعه و پیشرفت این هنر فاخر و ارزشمند برداشته باشیم.

پس اگر از این به بعد کسی این سوالات را از شما پرسید این جواب ها را می توانید بدهید

چرا قم شهر ملی انگشتر است؟

شهر قم با وجود 1000 کارگاه تولید انگشتر و 1200 نفر هنرمند انگشتر ساز به عنوان قطب تولید انگشتر دست ساز کشور می باشد و از سوی وزات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان شهر ملی انگشتر انتخاب شد.

فواید ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر چیست؟

معرفی بیشتر انگشتر قم و هنرمندان آن
برندسازی انگشتر قم در سطح ملی
اشتغال زایی و افزایش رونق اقتصادی به جهت تقویت برند انگشتر قم و تبلیغات حاصله از این ثبت
جذب منابع ملی مصوب آینده جهت توسعه شهرهای ملی
زمینه سازی ثبت جهانی انگشتر و برندسازی بین المللی آن

مشهد شهر ملی چیست؟

مشهد به عنوان شهر ملی و بین المللی گوهرسنگ ها به ثبت رسیده است.