ساخت ماکت حرم حضرت زینب توسط هنرمند قم

ماکت حرم حضرت زینت (س) توسط استاد امین رعیت هنرمند انگشترساز قمی ساخته شد.

انگشتر حرم حضرت زینب (س)

انگشترسازی از رشته های اصلی صنایع دستی قم به شمار رفته تا جایی که این شهر  به عنوان شهر ملی انگشتر به ثبت رسید. شاید بتوان علت این رشد را وجود حرم حضرت معصومه (س) و محیط مذهبی آن  و همچنین تأکید روایات بر استفاده از انگشتر دانست. البته به مرور زمان این هنر صنعت توسعه پیدا کرده و اکنون نیازهای متنوع مخاطبان خود را با تولید محصولات با کیفیت و دست ساز برطرف می نماید.

هنرمندان قمی ارادت خاصی به ائمه اطهار و اهل البیت آنها داشته و به طرق مختلف با هنر خود این عشق و علاقه را نشان می دهند. همین علاقه باعث شد تا یکی  ازاساتید جواهرساز و انگشترسازقمی اقدام به ساخت ماکت حرم حضرت زینت (س) بر روی انگشتر نمایند.

استاد رعیت انگشتر ماکت حرم حضرت زینب (س)

 استاد امین رعیت مهارت بالایی در ساخت وسایل و مصنوعات فلزی با نقره دارندو تاکنون اشیاء مختلفی مانند دوچرخه، پنکه، سماور و … را در ابعاد بسیار کوچک و با جزئیات بسیار زیاد ساخته اند.

این استاد برگزوار طی پانزده روز فعالیت شبانه روزی ماکت حرم حضرت زینت (س) را در ابعاد 5.5 سانتی متر در 5.5 سانتی متربه صورت دست ساز بر روی انگشتر ساخته اند.

گنبد این ماکت از طلا بوده و مابقی انگشتر از نقره ساخته شده است. در ساخت این انگشتر سعی شده تا انطباق کاملی با ساختمان حقیقی حرم داشته باشد . ساخت این چنین مصنوعات فلزی توانایی هنرمندان قم را در ساخت زیورآلات و انگشتر به نمایش گذاشته و مطمئناً با حمایت نهادهای دولتی می توان شاهد ثبت قم به عنوان شهر جهانی انگشترباشیم.